Madrid Tourist guide Guía turística de Madrid Toeristische gids van Madrid Przewodnik po Madrytu Przewodnik po Madrytu

Madryt


 
 
 


 


Madryt

Uniwersytet Madrycki Alcalá de Henares
Alcalá de Henares

Alcala de Henares, utworzony przez Rzymian i orginalnie nazwany „Complutum” od przymiotnika complutense, który opisuje jego mieszkńców jako zlepek różnych cywilizacji. Było to miejsce narodzin Arcybiskupa Hity i Miguela Cervantesa. Uniwersytet i jego historyczne zaplecze zostało zarejestrowane przez UNESCO jako miejsce światowego dziedzictwa w 1998 roku. Założony przez Kardynała Ximeneza de Cisneros na początku XVI wieku, Alcala de Hanares był pierwszym zaplanowanym miastem uniweryteckim na świecie, a także orginalnym modelem dla Civitas Dei (Miasta Bożego), idealnego społeczeństwa miejskiego, które Hiszpanie wyexportowali do Ameryki i uniwersytetów na całym świecie.

Klasztor Królewski El Escorial
El Escorial

W 1557 roku, po bitwie pod St Quentin, podczas której armia francuzka została pokonana, Filip II zlecił budowę Klasztoru. Szukał miejsca na mausoleum dla swojego ojca i gdzie mógłby w przyszłości przejść na emeryturę. W XVII wieku Karol II powiększył Klasztor z powodu gości dworu, których z czasem przybywało, a ich wizyty się wydłużały.

Kościół jest budynkiem centralnym tego kompleksu. Zbudowany z kamienia zajmuje powierzchnię 500.000 stóp kwadratowych i cztery fasady. Na zachodniej fasadzie znajduje się wejście do kościoła. Wschodnia część budynku, kwadrat otoczony przez dwupiętrowy krużganek klasztorny, jest trybunałem Ewangelistów. Znajduje się tam małe pomieszczenie przylegające do chóru kościelnego, z którego Król Filip mógł oglądać Msze Święte pod koniec swojego życia, i w którym umarł w 1598 roku.

Pałac Królewski Aranjuez
Aranjuez

Pałac Królewski Aranjuez, ulokowany na brzegu rzeki Tajo, został zbudowany z 1561 roku przez Króla Filipa II jako letnia rezydencja królewska. Pałac został przebudowany przez burbońskiego króla Fernanda VI w XVII wieku po wielkim pożarze, który poważnie uszkodził jego orginalne konstrukcje. Na wschodniej stronie rezydencji znajduje się Ogród Parterre, a na północnej, Ogród na Wyspie (który faktycznie znajduje się na wyspie). Dalej na wschód znajduje się Ogród Książęcy z końca XVII wieku z mniejszym pałacem Casa Del Labrador. Miasteczko Aranjuez, niedaleko pałacu, oferuje kilka bardzo ciekawych zabytków.

Aranjuez jest ogromnym zielonym zabytkiem. Jego rzeka, naturalne środowisko, historyczne aleje, oferują unikalne widoki nieznane większości turystom. Oprócz atrakcji historycznych i kulturowych, zapewnia również atrakcje turystyki środowiskowej, np. Dwanaście Ulic, drewniane uliczki ze stajniami, które otaczają historyczne ogrody warzywne Aranjuezy. Na każdej z nich jest posadzone drzewo, które same w sobie jest już pomnikiem. Ich układ, opracowany i uformowany przez człowieka jako jedno z najbardziej unikalnych miejsc na świecie powoduje, że dzisiaj jest to miejsce uważane za Krajobraz Ludzkości. Powrót do pełnej używalności po przejażdżkach konnych po okolicach Aranjuez okazuje się wyzwaniem dla tych, którzy pracują w pozycji siedzącej. Morze Ontigola, teren zarośnięty przez wielorakie rośliny i warzywa to kolejne piękne miejsce, które trzeba zobaczyć.

Katedra Don Justy
Mejorada del Campo

Justo Gallego Martinez buduje swoją własną katedrę w Mejorada del Campo niedaleko Madrytu w Hiszpanii.

Nie jest to „modelowa” katedra, a on sam nie jest ani wykwalifikowanym architektem, ani inżynierem, ani budowniczym- jest zwykłym rolnikiem.

„Plany istniały w mojej głowie od zawsze” i z czasem rozwinęły się w odpowiedzi na możliwości i inspirację.

Nie ma on również formalnego pozwolenia na budowę od władz Mejorady del Campo- miasteczka oddalonego o 20 kilometrów od Madrytu pod ścięzką lotu do lotniska Barajas. Jego katedra jest zadedykowana Naszej Pani del Pilar, Matce Jezusa. Martinez wyjaśnia: „jest to akt wiary” i została mu przekazana przez biskupstwo niedalekiej Alcali de Henares.

Główny Plac Chinchon
Chinchón

Jest to jeden z najpiekniejszych placów w Hiszpanii. Ma nieregularną formę i jest otoczony przez dwupiętrowe domy. Plac jest używany jako arena dla byków pokazowych, miejsce dla reprezentacji i spotkań kulturowych.

Zamek Manzanares
Manzanares el Real

Połączenie solidności dużej średniowiecznej twierdzy i elegancji rezydencji renesansowej, jest dumnym symbolem jednej z najbardziej wpływowych rodzin z Castilli z czasów XIV i XV wieku, Mendozów. Pałac Zamkowy, który Duques del Indantado zbudował podczas reżimu monarchów katolickich, znajduje się niedaleko Madrytu i jest położony na skalistym, zapierającym dech w piersiach terenie między La Pedriza i rezerwatem Santillana.

 

powrót do góry

dalej  

Zwolnienie od odpowiedzialności: Staraliśmy się, aby informacje zawarte na naszej stronie internetowej były jak najbardziej precyzyjne. Jednak informacje są dostarczone w takiej formie tzw. "tak jest" i nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za straty, uszkodzenia czy niedogodności, które mogą spotkać kogokolwiek w wyniku dostarczonej infomacji.


 
Kursy hiszpańskiego w Hiszpanii
    Kursy hiszpańskiego w Hiszpanii  


Madrid map
 Powiększenie obrazu  

 

Wstęp | Historia Madrytu | przydatne informacje | mapy Madrytu | Pogoda | podróżowanie po mieście | zabytki Madrytu | muzea w Madrycie

Życie nocne w Madrycie | okolice Madrytu | Restauracje