Madrid Tourist guide Guía turística de Madrid Toeristische gids van Madrid Przewodnik po Madrytu Przewodnik po Madrytu

Madryt


 
 
 


 


Madryt

Ściana dzielnicy arabskiej
Cuesta de la Vega, s/n.
Metro: Opera

Według arabskich kronik, w 852 roku Emir Kordoby, Mohamed I, polecił zbudować warownie na lewym brzegu Manzaresu, geograficznym centrum półwyspu Iberyjskiego. Nazwał ją Mayrit (źródło wody), a osada stała się początkiem miasta znanego dziś jako Madryt. Pozostałości arabskiej ściany można oglądać do dziś

kościół Św. Mikołaja i Zakonu Sług Maryi
Plaza de San Nicolas, 1.
Metro: Opera

Wieża tego kościoła jest jednym z najstarszych budynków w Madrycie, datowanym na około 1085 rok. Wystawy w środku wyszczególniają muzułmańską historię wczesnego Madrytu.

kościół Św. Piotra
Nuncio, 14.
Metro: La Latina.

Ten kościół jest znany z dwóchpowodów: po pierwsze, jego 14-wieczna wieża jest przechylona o 25cali w pionie. Wieża została wzmocniona tak, aby nie przechyliła się bardziej, ale i tak pozostała Madrycką odpowiedzią na włoską Krzywą Wieżę w Pizzie.  We wnętrzu kościoła można zobaczyć obraz Dziewicy z Palomy, na którym namalowana jest Maryja z gołębicami po obu stronach jej ciała. To malowidło stało się inspiracją dla jednego z najbardziej znanych festiwali madryckich, Verbana de la Paloma, które odbywa się od 6 do 15 Sierpnia.

Dom Piekarnia
Plaza Major s/n.
Metro: Sol

Ten budynek mieści się na głównym placu Plaza Major, został zbudowany w XV wieku i jest ozdobiony bardzo ładnymi malowidłami ściennymi. Orginalnie należał do korporacji piekarnianej, a dzisiaj jest używany przez zarząd miasta.

Most Segovia
Segovia, s/n.
Metro: Puerta del Angel

Jest to najstarszy most w mieście nad rzeką Manzanares, który mieści się na końcu ulicy Segovia. Został zbudowany przez Juan de Herrera pod koniec XVI wieku. Warto go odwiedzić chociażby z powodu pięknego widoku na Pałac Królewski i ogrody.

Zakon Trójcy Przenajświętszej
Lope de Vega, 18.
Metro: Anton Martín

Zakon Trójcy Przenajświętszej mieści sie na ulicy Lope de Vega 18 w pięknej dzielnicy Huertas. Zakon został założony w 1609 roku przez Franciszke Gaitan Romero, córkę Juliana Romero, kapitana armii Flilipa II we Flandrii.  Wkrótce zakon napotkał przeszkody tak wielkie, że Romero musiała całkowicie odseparować się od zakonu. W końcu zakon znalazł ochronę pod skrzydłami Marii de Villena y Melo, markizy Laguny, która należała do Domu Barganzy.

W 1639 roku zadecydowano zrekonstruować bydynek i zbudować nowy kościół i zakon został przywrócony do łask. Zakon Trójcy Przenajświętszej i jego kościół został ogłoszony zabytkiem narowodym w 1921 roku. Został odnowiony międy 1869 a 1939 przez Real Academia Espanola. Miguel de Cervantes Saavedra został tu pochowany, ale niestety jego grobowiec zaginął.

Pałac Świętego Krzyża
Plaza Provincia, 1.
Metro: Sol

Pałac Świętego Krzyża był orginalnie więzieniem, gdzie więźniowie skazani na karę śmierci rezydowali na kilka dni przed publiczną egzekucją na Plaza Major. Więzienie zbudowano w XVII wieku i jest dziś używane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Pałac Zarzuela
Ctra. De El Pardo
Metro: Outside the Metro area

W XVII wieku, król Filip IV rozkazał zbudować mały wiejski pałacyk lub łowiecką stróżówkę w miejscu nazwantm La Zarzuela, w lasach El Pardo niedaleko Madrytu. Zaprojektowany przez królewskich architektów, Gomez de Mora i Carbonell, którzy reprezentowali skromny, wczesno-barokowy styl w Madrycie; Pałac Zarzuela to prostokątny, pokryty dachówką budynek z dwoma bocznymi arkadami. Jego główną ozdobami były ogród we włoskim stylu, z fontnnami na różnych wysokościach na trzech tarasach, sad i ogródek drzewny.

Pałac dał imię hiszpańskim zarzuelas,  lekkim utworom teatralnym zawierającym dialogi mówione i śpiewane. Najwcześniejszy taki utwór, bazowany na liberetii autorstwa Calderona de la Barca, wystawiono między 1657 a 1660 rokiem.

Karol IV zmodyfikował pałac, żeby dostosować go do mody XVII wieku, i przystroił go arrasami, porcelaną , lampionami z królewskich fabryk,  a także meblami i jego ukochanymi zegarami, których miał przepiękną kolekcję.

Pałac został poważnie zniszczony podczas hiszpańskiej wojny domowej (1936-1939) i wymagał rozległego remontu. Plan budynku pozostał taki sam, ale pałac został przeprojektowany na rezydencję dla księcia Juana Carlosa, i po raz pierwszy w swojej historii wyposażono go we wszystkie niezbędne udogodnienia potrzebne następcy tronu.

Para Królewska mieszka w pałacu od ślubu w 1962 roku. Jego atmosfera emanuje prostotą, komfortem i życiem rodzinnym.

Klasztor Zmartwychwstania
Plaza de la Encarnacion, 1.
Metro: Santo Domingo

Oprócz tego, że jest jednym z najpiękniejszych klasztorów w Madrycie zawierającym obrazy i dekoracje Ribery i Talavery, Klasztor Zmartwychwstania jest znany przede wszystkim jako miejsce kultu z krwią Św. San Panteleon.

Dom Pocztowy
Plaza del Sol, 7.
Metro: Sol.

Ten dom został zbudowany z rozkazu Karola III z 1766 roku i jest miksturą barokowych stylów architektonicznych na planie prostokątnym. Mieści się on na placu centralnym Puerta del Sol, zaraz obok znaku Okm, oznaczającym środek Hiszpanii. Dom jest również znany z jego zegara, który przez wiele lat wskazywał oficjalny czas w Hiszpanii, i wciąż jest używany przez miliony Hiszpanów w Sylwestra do odliczania czasu pozostałego do Nowego Roku.

Fontann Cibeles
Plaza Cibeles s/n.
Metro: Banco de España

Fontanna przedstawia boginię w rydwanie ciągniętym przez dwa lwy. Zbudowana została między 1777 a 1782 przez Venturę Rodrigueza. Za każdym razem, kiedy lokalny klub piłki nożnej Real Madrit wygrywa mecz, fani zbierają się wokoło fontanny i świętują zwycięstwo.

Dom Szlachecki La Aduana
Alcala, 11.
Metro: Banco de España

Budynek został zaprojektowany przez Sabetini w 1769 roku z stylu neoklasycznym, i jest dzisiaj używany jako kwatera Ministerstwa Finansów.

Kaplica Rycerza de Garcia
Caballero de Gracia, 5.
Metro: Gran Via

To kolejny budynek typowy dla noeklasycyzmu. W kaplicy można zobaczyć ważne obrazy Velazqueza i Zacariasa.

Pałac Liria
Princesa, 22.
Metro: Ventura Rodríguez

Zbudowany w 1708 roku dla księcia i księżnej Alby; przebudowywany w ciągu wieków. Wciąż jest własnością rodziny Alba i ma interesującą kolekcję sztuki z ważnymi pracami wielu ważnych artystów.

Pałac Królewski
Bailen, s/n.
Metro: Opera

Otwarty od Poniedziałku do Soboty od 9.00 do 18.00 i w Niedziele od 9.00 do 15.00
Początkowo forteca, przebudowana na pałac przez Filipa V po pożarze w 1734 roku, który zdewastował jego orginalną strukturę. Jako Pałac Królewski może pochwalić się niepospolitą jadalnią, pokojmi Gasparino, pokojem porcelanowym i salą tronową.

Przejście Alcaly
Plaza de la Independencia, s/n.
Metro: Retiro
Dawniej służyło jako wejście do miasta przy ulicy Aragon. Zostało zaprojektowane przez włoskiego architekta Franciso Sabatini w 1778 roku.

Biblioteka Narodowa
Paseo de Recoletos, 20.
Metro: Colon and Serrano

Konstrukcja tej noeklasycznej biblioteki zaczęła się w 1866 roku. Biblioteka wciąż służy jako Biblioteka Narodowa Hiszpanii.
.
Giełda w Madrycie
Plaza de la Lealtad, 1.
Metro: Banco de España

Giełda w Madrycie została zbudowana w XIX wieku przez Enrique Repulles i do dzisiaj służy jako Stock Market.

Katedra Almudeńska
Bailen, 8.
Metro: Opera

Mimo iż budowa Katedry nie zaczęła się przed XIX stuleciem, jej historia sięga XVI wieku, kiedy to król Hiszpanii ustanawia Madryt stolicą kraju (1561). On, i prawie wszyscy następni władcy uważali, że jako stolica, Madryt powinien mieć katedrę. Za Filipa IV (XVII wiek), dona Isabel Borbon, żona króla, przeznaczyła sporą sumę pieniędzy na budowę katedry w ofierze dla Dziewicy Almudeńskiej, ale prace nie zaczęły się aż do 1833 roku. W końcu, w 1993 roku, katedra madrycka została poświęcona.

Stacja Pociągów Atocha
Plaza del Emperador Carlos V, s/n.
Metro: Atocha-Renfe

Jest to jedna z głownych stacji w Madrycie i słada się ze starej części zaingurowanej przez Elżbietę II w 1851 roku oraz nowej z 1992 roku. Charakteryzuje się delikatnymi kolumnami, które podtrzymują dach, a także logiką konstrukcji na planie horyzontalnym, składającym się z cieńkich płytek i belek, zawierającą lampki nocne, które zapewniają odpowiednie oświetlenie i wentylację.

Pałac Kryształowy
Fernan Nuñez, s/n.
Metro: Retiro

Pałac Kryształowy w Madrycie został zbudowany na podobieństwo Pałacy Kryształowego w Londynie z 1850 roku, najpiękniejszy budynek misternego połączenia metalu i szkła w stylu rewolucji industrialnej został podniszczony 30 lat później podczas wystawy filipińskich roślin tropikalnych. Stoi w sercu Retiro Park, odbijając się charyzmatycznie w małym jeziorku zamieszkałym przez kaczki, szare leniwe gęsi i czarne łabędzie i jest jednym z najbardziej trwałych idyllicznych budynków w Madrycie. Wystawy sztuki współczesnej (od surrealistycznych metalowych rzeź do pokazów ptaszników) regularnie odbywają się we wnętrzu Pałacu Kryształowego.

Pałac Gaviria 
Arenal, 9.
Metro: Sol

Ten pałac, w którym dzisiaj mieści się jedna z najmodniejszych dyskotek w Madrycie, został zbudowany z 1846 roku. W środku wciąż można zobaczyć klasyczne malowidła ścienne pałacowe meble.

Przejście Toledo
Glorieta Puerta de Toledo, s/n.
Metro: Puerta de Toledo

To przejście zostało zbudowane z rozkazu Napoleona w 1812 roku podczas francuzkiej okupacji w Hiszpanii, która trwała tylko 4 lata.

Teatr Wielki
Plaza de Isabel II, s/n.
Metro: Opera

Budowa Teatru Wielkiego została zainicjowana w 1818 roku przez Izabelę II na starym Teatrze Canos Del Peral.
.
Casino Madrid
Alcala, 15.
Metro: Sevilla

Ten budynek jest typowym przykładem architektury modernistycznej w Madrycie z XIX wieku.

Brama Europejska
Plaza de Castilla, s/n.
Metro: Plaza de Castilla

Przykład architektury XX wieku w nowoczesnym Madrycie. Została zaprojektowana przez Filipa Johnsona i ma dwie wieże, które pochylają się na siebie.

Wieża Picassa
Plaza Pablo Ruiz Picasso, s/n.
Metro: Nuevos Ministerios

Jest to najwyższy budynek w Madrycie i jeden z najwyższych w Hiszpanii. Została zaprojektowana przez japońskiego architekta Minory Yamasaki.

 


powrót do góry

dalej  

Zwolnienie od odpowiedzialności: Staraliśmy się, aby informacje zawarte na naszej stronie internetowej były jak najbardziej precyzyjne. Jednak informacje są dostarczone w takiej formie tzw. "tak jest" i nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za straty, uszkodzenia czy niedogodności, które mogą spotkać kogokolwiek w wyniku dostarczonej infomacji.


 
Kursy hiszpańskiego w Hiszpanii
    Kursy hiszpańskiego w Hiszpanii  


Madrid map
 Powiększenie obrazu  

 

Wstęp | Historia Madrytu | przydatne informacje | mapy Madrytu | Pogoda | podróżowanie po mieście | zabytki Madrytu | muzea w Madrycie

Życie nocne w Madrycie | okolice Madrytu | Restauracje