Madrid Tourist guide Guía turística de Madrid Toeristische gids van Madrid Przewodnik po Madrytu Przewodnik po Madrytu

Madryt


 
 
 


 


Madryt

Szybkie i sprawne madryckie metro jest najlepszym środkiem transportu do podróżowania po mieście. W miejsca, gdzie nie dojeżdża, można dostać się autobusami lub pociągami miejskimi. Mając do dyspozycji tak dobrą komunikację miejską, do zwiedzania nie potrzebujesz samochodu. Jeśli naprawdę chcesz wypożyczyć samochód, to w Madrycie prowadzi się bezpieczniej niż w innych hiszpańskich miastach, a ceny wachają się w zależności od wielkości agencji.

Metro
System metra jest bardzo prosty i łatwo się w niego korzysta. Bilet jednorazowy kosztuje 1.25 euro. Stacja główna, gdzie przecinają się wszystkie linie to Sol station. Metro jest czynne codziennie od 6:00 rano do 1:30 w nocy, i lepiej unikać metra w godzinach szczytu. Po więcej informacji dzwoń pod nr. tel. 91-429-31-77. Żeby zaoszczędzić na biletach, w każdym kiosku w metrze można kupić 10 przejazdów w bilecie, który nazywa się bonos; kosztuje tylko 5.35 euro.

Autobusy
Ze wszystkich miast Europy, Madryt szczyci się jednym z najlepiej zorganizowanych sieci autobusowych. Po mieście jeżdżą zwykłe czerwone autobusy (1.25 euro za bilet jednorazowy) i mniejsze, żółte mikrobusy. Dziesięcioprzejazdowy bilet kosztuje 6 euro i można go kupić w każdym kiosku w mieście.

Pociągi miejskie: (city trains)
Wspaniała sieć miejskich i podmiejskich pociągów działa szybko i punktualnie we wszystkich najważniejszych miasteczkach w pobliżu Madrytu, od Aranjuez do San Lorenzo de El Escorial. Stacja Atocha (Glorieta del Emperador Carlos V; Metro: Atocha RENFE) to najlepsza stacja wypadadowa we wszystkie miejsca na południe od Madrytu, zaś stacja Chamartin (Calle Agustín de Foxá; Metro: Chamartín), do wszystkich miejsc na północ. Pociągi kursują również między tymi dwoma stacjami, dlatego w praktyce każda jest dobra do podróży w każdym kierunku. Bilety są dostępne w kasach na stacjach lub w automatach, na których kierunki są jasno oznaczone.

Taxi
Madryt ma więcej taksówek niż jakiekolwiek miasto w Europie, więc złapanie jednej nigdy nie jest problemem. Taksówki są białe z czerwonym paskiem na przednich drzwiach. W mieście jest kilka postojów dla taksówek, np. przy Puerta del Sol lub przy stacji metra przy Operze. Ceny są rozsądne; np. taksówka z Prado do Palacio Real na drugim końcu miasta kosztuje około 4 euro. Niestety trzeba liczyć się z dopłatą za bagaż, przewóz zwierząt, podróżą po 22:00 i w weekandy.

Po mieście jeżdżą również bezkorporacyjne taksówki bez liczników które pojawiają się późnym wieczorem. Są oznaczone, ale niektórzy kierowcy obsługują je jak wozy cygańskie. Ponieważ nie mają liczników, mogą pobierać bardzo wysokie ceny. Łatwo ich uniknąć: po prostu łap czarne taksówki z czerwonymi poziomymi pasami, lub białe z czerwonymi ukośnymi pasami.

Jeśli jedziesz taksówką poza miasto, kierowca ma prawo policzyć ci podwójną kwotę pokazaną na liczniku.

Żeby zamówić taksówkę, dzwoń pod: 91-447-51-80.

Samochód
Prowadzenie samochodu w przeludnionym Madrycie jest koszmarne i potencjalnie niebezpieczne. Zawsze jest tłoczno tak jak w godzinach szczytu, chociaż te teoretycznie trwają od 8:00 do 10:00 rano, 13:00 do 14:00, 16:00 do 18:00 od poniedziałku do soboty. Znalezienie miejsca parkingowego jest prawie niemożliwe, nie biorąc pod uwagę drogich garaży. Jedyny czas, w którym można prowadzić w Madrycie bez problemu to sierpień, kiedy tysiące mieszkanców miasta zabiera swoje samochody i jedzie na wakacje w hiszpaśkich oazach.

Samochód można wypożyczyć na podstawie paszportu lub ważnego prawa jazdy, które ma przynajmniej rok. Ważne ubezpieczenie międzynarodowe jest niezbędne, a najlepiej jest mieć kompleksowe ubezpieczenie samochodowe. Ceny samochodów wachają się w zależności od tego czy wypożycza się je na lotnisku czy w mieście. Ceny zaczynają się od około 65 euro za dzień.

Rower
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego tak mało ludzi jeźci po Madrycie na rowerach? Ci, którzy próbowali, są przemęczeni zanieczyszczeniami i spalinami. Lepiej spacerować.

Spacer
Madryt to wspaniałe miasto do spacerowania: centrum jest stosunkowo małe i większość ciekawych miejsc jest od siebie oddalona tak, że spokojnie można do nich dojść piechotą. Spacer z Plaza Mayor do Palacio Real zajmuje około 15 minut. Łatwo się zgubić- ale to jeden z uroków tego miasta. Darmowe mapy można dostać w centrum informacji turystycznych, a lepsze mapy można kupić w większości księgarni.powrót do góry

dalej  

Zwolnienie od odpowiedzialności: Staraliśmy się, aby informacje zawarte na naszej stronie internetowej były jak najbardziej precyzyjne. Jednak informacje są dostarczone w takiej formie tzw. "tak jest" i nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za straty, uszkodzenia czy niedogodności, które mogą spotkać kogokolwiek w wyniku dostarczonej infomacji.


 
Kursy hiszpańskiego w Hiszpanii
    Kursy hiszpańskiego w Hiszpanii  


Madrid map
 Powiększenie obrazu  

 

Wstęp | Historia Madrytu | przydatne informacje | mapy Madrytu | Pogoda | podróżowanie po mieście | zabytki Madrytu | muzea w Madrycie

Życie nocne w Madrycie | okolice Madrytu | Restauracje