Madrid Tourist guide Guía turística de Madrid Toeristische gids van Madrid Przewodnik po Madrytu Przewodnik po Madrytu

Madryt


 
 
 


 


Madryt

 

Madrid

Stolica Hiszpanii, usytułowana w sercu Półwyspu Iberyjskiego i centrum równiny hiszpańskiej, 646 metrów nad poziomem morza, ma ponad 3 miliony mieszkańcow. To wielokulturowe miasto, centrum biznesowe Hiszpanii, główna kwatera administracji publicznej, rządu, parlamentu i dom hiszpańskiej rodziny królewskiej, odgrywa bardzo ważną rolę również w bankowości i przemyśle kraju. Większość zakładów przemysłowych mieści się na południowych obrzeżach miasta, gdzie zgrupowane są najważniejsze fabryki gastronomiczne, włókiennicze i metaliczne. Madryt wyróżnia się zarówno życiem kulturowym, artystycznym, jak i nocnym.

The Prado museumMadryt jest jak muzeum – to raj dla ludzi, ktorzy umieją docenić piękno. Oprócz Pałacu Królewskiego, oferuje 15 ważnych muzeow, tuziny galerii i kilka prywatnych kolekcji. Najbardziej znanymi muzeami  Madrytu są Prado, Thyssen Bornemisza i Muzeum Królowej Zofii. Jeden dzień nie wystarczy, żeby zobaczyć je wszystkie – kilka dni można spędzić w samym Prado.

Retiro ParkMuzeow jest tak dużo, i chociaż wszystkie są warte odwiedzin, może się zdażyć, że w końcu się nimi znudzisz. Jeśli tak się stanie, zrelaksuj się w kawiarnii, skąd możesz obserwować miasto i ich mieszkańcow, albo idź do któregoś z pięknych madryckich parków. Jednym z najładniejszych w Madrycie jest Retiro Park niedaleko Prado. Zwróć uwagę na wiktorianską szklarnie i Palac Kryształowy z małym jeziorkiem nieopodal, w którym leniwie plywają labędzie. Możesz też wypożyczyć łódkę i dać się ponieść relaksującej, wesołej i uroczystej atmosferze parku. Żeby zobaczyć panoramę Madrytu, wjedź windą na 26 piętro Edificio de Espania naprzeciwko Plaza de Espana.

Museo ChicoteMadryt to miasto które nigdy nie śpi; bary i restauracje są otwarte do bardzo późna, a w dzielnicy Santa Ana nigdy nie są zamykane. Kolacje normalnie serwuje się po 22.00, a po niej wszyscy bawią się w dyskotekach, jazz clubach i barach aż do świtu. Najbardziej skoncentrowanym miejscem pod względem nocnych atrakcji jest ulica Huertas; wpadnij tam po północy, a na pewno znajdziesz coś, co przypadnie Ci do gustu. Fani Hemingway’a zapewne zechcą odwiedzić bar Museo Chicote, opisany w jego wielu opowiadaniach z czasów hiszpańskiej wojny domowej (jest to również bardzo modne miejsce w Madrycie). Ci, którzy kochają tradycyjną hiszpańską muzykę i sztukę, będą chcieli zobaczyć hiszpańską operę zarzuela w Teatro Real. W kilku klubach nocnych, np. Café Chinitas, można obejrzeć flamenco.

Feria de San IsidroJeśli jesteś w Madrycie w drugiej połowie Maja, przyłącz się do mieszkańców miasta w świętowaniu Feria de San Isidro i nie przegap muzyki, koncertów, walki byków, tańca i całonocnych atrakcji. W połowie Sierpnia miasto świętuje Verbena de la Paloma. Madryt jest dobrym miejscem wypadowym do Avili, El Escorial, Guadalajary, Segovii i Toledo.


powrót do góry


dalej  

Zwolnienie od odpowiedzialności: Staraliśmy się, aby informacje zawarte na naszej stronie internetowej były jak najbardziej precyzyjne. Jednak informacje są dostarczone w takiej formie tzw. "tak jest" i nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za straty, uszkodzenia czy niedogodności, które mogą spotkać kogokolwiek w wyniku dostarczonej infomacji.


 
Kursy hiszpańskiego w Hiszpanii
    Kursy hiszpańskiego w Hiszpanii  


Madrid map
 Powiększenie obrazu  

 

Wstęp | Historia Madrytu | przydatne informacje | mapy Madrytu | Pogoda | podróżowanie po mieście | zabytki Madrytu | muzea w Madrycie

Życie nocne w Madrycie | okolice Madrytu | Restauracje